Pełniący obowiązki kierownika:
- lek. med. Sławomir Bartkowiak
Lekarze:
- lek. med. Andrzej Ostrowski
- lek. med. Barbara Marszalska
- lek. med. Jaromir Grochocki
- lek. med. Andrzej Makowski
- lek. med. Jarosław Musielak
- lek. med. Wojciech Wiktorowicz
Kierownik ds. pielęgniarek
- Małgorzata Glinka
Sekretarka Medyczna
- Magdalena Balcerzak
TELEFONY:
- Lekarze 95 71 57 560
- Pielęgniarki (ginekologia) 95 71 57 569
- Położne 95 71 57 559
- Sekretariat 95 71 57 563
26 łóżkowy Oddział Ginekologiczno – Położniczy – rooming-in świadczy usługi medyczne w zakresie ginekologii, położnictwa i neonatologii. Oddział wyróżniony tytułem WHO/UNICEF „SZPITAL PRZYJAZNY DZIECKU” oraz III nagrodą przyznaną głosami kobiet, które wzięły udział w akcji „Rodzić po ludzku 2006”. Strukturę oddziału tworzą pododdziały: ginekologii , położnictwa, patologii ciąży i blok porodowy.
Integralną częścią oddziału są:
- Szkoła Rodzenia ,
- Położnicza Izba Przyjęć ,
- Poradnia Ginekologiczno – Położnicza.
- Poradnia Laktacyjna.
Całą dobę nad bezpieczeństwem pacjentek czuwa zespół profesjonalnie przygotowanej kadry medycznej ginekologów, neonatologa, pediatrów, położnych i pielęgniarek. Oddział posiada całodobowe zabezpieczenie anestezjologiczne. Poziom kwalifikacji personelu gwarantuje wysoką jakość świadczonych usług, a tym samym bezpieczeństwo pacjentek ginekologicznych, położniczych oraz nowonarodzonych dzieci. W zakresie ginekologii – wykonywana jest diagnostyka i leczenie schorzeń ginekologicznych. Operacje ginekologiczne wykonywane są metodą klasyczną i laparoskopową . Do diagnostyki i leczenia operacyjnego wykorzystywana jest nowoczesna aparatura i sprzęt medyczny.
W zakresie położnictwa – do porodów przyjmujemy bez skierowania pacjentki z całego regionu. Dysponujemy nowocześnie zorganizowanym i wyposażonym blokiem porodowym z wysoko kwalifikowaną opieką położniczą i noworodkową . Poród prowadzony jest przez położną przy pełnej współpracy z lekarzem położnikiem i pediatrą.Kobieta ma możliwość wyboru pozycji do rodzenia.
Sale porodowe – jednoosobowe, z salą przedporodową. Sala przedporodowa stwarza możliwości łagodzenia dolegliwości porodowych. Klimatyzacja, natrysk, drabinki, materace, piłki, worek sako, kominek do aromatoterapii, radio z odtwarzaczem CD, aparat do znieczuleń TENS, masażer oraz możliwość swobodnego poruszania się w obrębie bloku porodowego – tworzą szczególną atmosferę związaną z narodzinami.
Do dyspozycji Pań rodzących, które przeszły odpowiednie badania, jest także wanna służąca do łagodzenia dolegliwości bólowych przez immersję wodną.
Oferujemy „gaz rozweselający” Entonox jako szybko działający, nieinwazyjny środek łagodzący ból i lęk zarówno w czasie porodu jak i w trakcie drobnych zabiegów położniczych i ginekologicznych.
Pierwszy okres po narodzinach to pełna opieka zespołu lekarzy i położnych nad prawidłowym przebiegiem połogu oraz okresem adaptacyjnym noworodka. Dodatkowym wsparciem dla rodzących jest możliwość skorzystania z porad psychologa.
Oddział przygotowany jest do porodów rodzinnych . Porody rodzinne nie wiążą się z żadnymi kosztami i koniecznością wcześniejszego uczęszczania do szkoły rodzenia.
Warunki pobytu w oddziale są komfortowe . Sale pobytu pacjentek są 1 i 2 łóżkowe z domowym wystrojem wnętrza, zorganizowane w systemie rooming-in – to znaczy, że rodzące mamy pozostają przez całą dobę na sali ze swoimi maluchami. „Rooming in” daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i sprzyja budowaniu więzi emocjonalnej między nim, a mamą. Jest też dobrym wstępem do udanego karmienia piersią. Noworodek jest spokojniejszy, mniej płacze, a mama stopniowo uczy się go rozumieć i pielęgnować. Oddział dysponuje również salami rodzinnymi, co stwarza możliwość całodobowego pobytu ojca z matką i dzieckiem. Teleskopowe parawany w salach dwu – osobowych zapewniają intymność każdej rodzinie. W salach znajdują się łóżeczka – wózki na kółkach , zaopatrzone w pierwszych godzinach życia dziecka w monitory bezdechu . Każdy noworodek po urodzeniu ma badany słuch. Oddział uczestniczy w programie „Przesiewowych Badań Słuchu Noworodka”. Pobyt w oddziale trwa średnio 2 dni , a po cięciu cesarskim – 4dni.
Szkoła Rodzenia – prowadzi edukację przedporodową, świadomość związana z porodem daje szansę radzenia sobie z bólem i niepotrzebnym stresem . Obok wiedzy o narodzinach szkoła rodzenia przekazuje informacje związane z opieką nad noworodkiem jego pielęgnacją i rozwojem. Uczestnictwo w zajęciach szkoły rodzenia osoby bliskiej – to często świadoma decyzja bycia razem w trakcie porodu. Szkoła Rodzenia działająca w strukturze Oddziału wyróżniona została za swoją działalność dyplomem.
Położnicza Izba Przyjęć – czynna całą dobę, lekarz ginekolog – położnik w oparciu o wywiad i badanie lekarskie podejmuje decyzję dotyczącą dalszego toku postępowania. Pacjentka może być skierowana na Oddział, do Poradni lub odesłana do domu – z ustalonym sposobem postępowania. Zgłaszając się do izby przyjęć należy zabrać z sobą: dokument tożsamości, książeczkę przebiegu ciąży, posiadane wyniki badań .
Pododdział Patologii Ciąży – hospitalizowane są tu pacjentki, u których stwierdzono powikłania ciąży. W czasie pobytu prowadzony jest intensywny nadzór nad dzieckiem i matką. Okres pobytu w oddziale wykorzystywany jest przez zespół pracowników jako czas kompleksowego przygotowania pacjentki do porodu . Sale pobytu wyposażone są w TV. Pokój odwiedzin – urządzony kameralnie, domowo, ułatwia kontakt z najbliższymi.
Poradnia Ginekologiczno – Położnicza zapewnia pacjentkom profesjonalną opiekę lekarską . Od roku 2004r. zespół lekarzy ginekologów i położnych realizuje finansowany przez NFZ program profilaktyki raka szyjki macicy. Programem profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów szyjki macicy objęta jest populacja kobiet w wieku od 25 do 59 lat, które nie miały wykonywanego takiego badania w ciągu ostatnich trzech lat (przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia). Badania przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy polegają na wykonaniu badań cytologicznych. Badanie takie daje możliwości wykrycia zmian przedrakowych i raka we wczesnym stadium rozwoju . Zmiany przedrakowe są w 100% wyleczalne, natomiast rak inwazyjny wykryty we wczesnym stadium rozwoju daje odpowiedni wysoki odsetek wyleczeń .Rak szyjki macicy jest drugim co do częstości nowotworem kobiet w Polsce – dlatego warto regularnie wykonywać badania kontrolne te realizowane w ramach programu NFZ jak i samokontrolę piersi oraz badania mammograficzne. Każda z kobiet przyjmowana w poradni czy w oddziale może ( a nawet powinna ) poprosić lekarza ginekologa lub położną o wykonanie badania cytologicznego .
Poradnia Laktacyjna – prowadzona jest przez praktykujących doradców laktacyjnych, chętnych do pomocy przez całą dobę. Tel. 95 71 57 559