Szpital Międzyrzecki im. Pięciu Św. Braci Międzyrzeckich

Dieta eliminacyjna

26.11.2024

Stosowana u pacjentów ze zdiagnozowaną nietolerancją lub alergią na dany składnik , w niektórych jednostkach chorobowych wyklucza się wybrany produkt/grupę produktów jak i również ze względów religijnych, światopoglądowych wyklucza się spożycie określonych produktów. Dieta jest modyfikacją diet podstawowej. Wartości energetyczne i odżywcze dostosowane do masy ciała jak i wieku. Powinna się opierać na produktach i potrawach świeżych, posiłki podawane 3-5 razy dziennie.

Produkty mleczne i przetwory w tym napoje fermentowane powinny być podawane co najmniej 2 raz dziennie chyba że wyklucza ją alergia wtedy podaje się produkty bez laktozowe bądź produkty mleczne roślinne.

Warzywa i owoce do każdego posiłku (dziennie 400g) najlepiej podawana w formie surowej, jeśli występuje alergia na który kol wiek produkt należy wykluczyć z diety.

Produkty zbożowe jeśli są dobrze tolerowane są źródłem węglowodanów, można je zastąpić pieczywem bezglutenowym, (ryżowym, kukurydzianym, gryczanym).

Tłuszcze zwierzęce w ograniczonych ilościach lub całkowicie wykluczone jeśli jest takie zalecenie.

W dniu należy zapewnić dostarczenie co najmniej jednej porcji produktów z grup mięsa/ jaja/ strączki chyba że występuje alergia wtedy należy wyeliminować daną grupę produktów lub produkt z danej grupy.

Przy diecie eliminacyjnej bardzo ważne jest czytanie etykiety wszystkich produktów, które są dostępne na rynku gdyż mogą zawierać składnik alergizujący. Przez co należy unikać produktów i potraw gotowych tzw. wysoko przetworzonych.

Wskazaniem było by zmniejszenie spożycia soli kuchennej do 5g (1 mała łyżeczka ) na dobę, cukru i słodyczy.

Energia2000-2400 kcal/ dobę
Białka25-50g/1000 kcal
Tłuszcze22-33g/1000 kcal,
w tym nasycone kwasy tłuszczowe<11g/1000 kcal
Węglowodany113-163g/ 1000 kcal 
w tym cukry(mono- disacharydy)< 25g/ 1000 kcal
Błonnik15g/1000 kcal
Sód≤ 2000 mg/ dobę

Opracował Dietetyk  Szpitala Międzyrzeckiego w 2024r. na podstawie ”Dietetyka”  – Żywienie  Zdrowego  i Chorego Człowieka, Helena Ciborowska i Anna Rudnicka, wydanie IV rozszerzony i uaktualniony-3 dodruk, Warszawa 2016r. i Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z Instytutem Matki i Dziecka oraz Instytutem – Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka.

Blok operacyjny
Oddział ortopedii i traumatologii narządu ruchu
Szpitalny oddział ratunkowy
Oddział rehabilitacji
Oddział chirurgii ogólnej i urologii
Oddział internistyczno-kardiologiczny
Oddział dziecięcy
Oddział anestezjologii i intensywnej terapii