Szpital Międzyrzecki im. Pięciu Św. Braci Międzyrzeckich

Dieta Papkowata

26.11.2024

Stosowana u pacjentów w okresie rekonwalescencji po zabiegach operacyjnych na przewodzie pokarmowym, u chorych z trudnościami w gryzieniu i przełykaniu, w schorzeniach jamy ustnej i przełyku, po krwawieniach z przewodu pokarmowego.

Powinna zawierać składniki pokarmowe i odżywcze zbliżone do diety łatwostrawnej. Posiłki należy przyrządzać metodą gotowania. Zastosowanie mają zupy z dodatkiem mięsa, zagęszczane zawiesiną mąki ze śmietaną, żółtkiem, masłem ( gotową potrawę miksujemy ).

Można również miksować zupy mleczne  do których dodatkiem jest masło, żółtko opcjonalnie miód naturalny. Podawać można jogurty, kefiry, napoje mleczno- owocowe, soki, pieczywo pszenne namoczone w mleku, mięsa w postaci drobno mielonej z sosami, budynie, kisiele z miksowanymi owocami. Unikać ostrych przypraw co można zastąpić ziołami.

Wskazaniem było by zmniejszenie spożycia soli kuchennej do 5g (1 mała łyżeczka ) na dobę, cukru i słodyczy.

Energia2000-2400 kcal/ dobę
Białka25-50g/1000 kcal
Tłuszcze22-33g/1000 kcal,
w tym nasycone kwasy tłuszczowe<11g/1000 kcal
Węglowodany113-163g/ 1000 kcal 
w tym cukry(mono- disacharydy)< 25g/ 1000 kcal
Błonnik15g/1000 kcal
Sód≤ 2000 mg/ dobę

Opracował Dietetyk  Szpitala Międzyrzeckiego w 2024r. na podstawie ”Dietetyka”  – Żywienie  Zdrowego  i Chorego Człowieka, Helena Ciborowska i Anna Rudnicka, wydanie IV rozszerzony i uaktualniony-3 dodruk, Warszawa 2016r. i Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z Instytutem Matki i Dziecka oraz Instytutem – Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka.

Blok operacyjny
Oddział ortopedii i traumatologii narządu ruchu
Szpitalny oddział ratunkowy
Oddział rehabilitacji
Oddział chirurgii ogólnej i urologii
Oddział internistyczno-kardiologiczny
Oddział dziecięcy
Oddział anestezjologii i intensywnej terapii