Ubezpieczony ma prawo do leczenia szpitalnego w każdym szpitalu w Polsce, który podpisał tak jak Szpital Międzyrzecki umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Skierowanie do szpitala wystawia lekarz pierwszego kontaktu lub specjalista działający na podstawie kontraktu z NFZ, a także lekarz przyjmujący w gabinecie prywatnym – jeżeli cel leczenia nie może być osiągnięty przez leczenie ambulatoryjne.
Do skierowania lekarz kierujący (rodzinny, specjalista) dołącza wyniki badań, które uzasadniają wstępne rozpoznanie i skierowanie pacjenta na leczenie szpitalne. Skierowanie na leczenie szpitalne, zachowuje swoją ważność do czasu realizacji poprzez ustalenie terminu przyjęcia pacjenta.
Zgłaszając się do szpitala obok skierowania należy z sobą zabrać : dowód osobisty lub inny dokument z numerem PESEL.
Nie posiadający ubezpieczenia zdrowotnego :
§ dzieci i młodzież , które nie ukończyły 18 roku życia , § kobiety w okresie ciąży , porodu i połogu , mają prawo do świadczeń opieki zdrowotnej na zasadach i zakresie określonym dla ubezpieczonych ( art. 13 ustawy z dnia 27.08.2004r. o świadczeniach zdrowotnych finansowanych z środków publicznych Dz. U. Nr 210 poz. 2135 z 2004r. ) |
Bez skierowania szpital udzieli świadczeń w stanach bezpośredniego zagrożenia życia , pogorszenia się stanu zdrowia lub porodu .
Szpital – za pobyt i leczenie pacjenta zgodnie z katalogiem świadczeń szpitalnych otrzymuje środki finansowe z NFZ .
Pacjent w trakcie leczenia szpitalnego nie pokrywa również kosztów transportu sanitarnego wynikającego z potrzeby zachowania ciągłości leczenia w innym szpitalu lub poradni specjalistycznej oraz w przypadkach schorzeń zagrażających zdrowiu lub życiu.
NFZ nie finansuje natomiast usług dodatkowych, takich jak: indywidualny dyżur pielęgniarki czy telewizor w pokoju.