Rozbudowa szpitalnych systemów HIS
Prezes zarządu międzyrzeckiego szpitala, Waldemar Taborski, 15 stycznia, był gospodarzem spotkania dyrektorów szpitali, lub osób upoważnionych, którzy podpisali wspólną umowę z poznańską firmą „Konsultant IT” (generalny wykonawca, reprezentowana przez prezesa Pawła Ozorowskiego) mającą rozbudować szpitalne systemy HIS i dokonać modernizacji infrastruktury sprzętowej i sieciowej oraz dostawę Platformy Zintegrowanych Systemów Informatycznych dla: Szpitala Międzyrzeckiego, Szpitala dla Nerwowych i Psychicznie Chorych w Międzyrzeczu, Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sulechowie i Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sulęcinie.
W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020 na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 2 – Rozwój cyfrowy, Działanie 2.1 Rozwój Społeczeństwa Informatycznego ID376358 – uzyskano dofinansowanie w tamach projektu pn. „Rozwój e-usług w szpitalach powiatowych w Międzyrzeczu, Sulęcinie i Sulechowie oraz w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Międzyrzeczu.
- Taborski – Partnerów do projektu dobrał mój poprzednik. Wszyscy oni byli zainteresowani aby projekt ruszył. Szpital międzyrzecki stał się liderem w tej grupie. Platforma informatyczna pozwoli placówkom szybciej wymieniać się danymi również z innymi szpitalami w województwie, co zdecydowanie poprawi wiele elementów związanych z ogólnie pojętym leczeniem. Mamy 180 dni na całkowite wdrożenie programu, który będzie kompaktybilny dla wszystkich. Korzystać będzie z niego zarówno kierownictwo oddziałów jak i część logistyczna czy administracyjna.
Omówiono sposób finansowania projektu, ustalono z wykonawca harmonogram prac wdrożeniowych. Szpital w Międzyrzeczu-Obrzycach reprezentowała Ewa Lewicka-Michalewska – dyrektor placówki; szpital w Sulechowie Beata Kucuń – dyrektor; szpital w Sulęcinie Mariusz Bojar – informatyk. Prezesowi szpitala w Międzyrzeczu towarzyszył informatyk Łukasz Grek. Obecni byli również: Izabela Banaszak – dyrektor ds. Marketingu i Koordynacji Zamówień firma Konsultant IT, Krzysztof Adamski (firma „Prosensi” prowadząca postępowanie przetargowe).
Ł. Grek – Szpitale pozyskają nowy sprzęt i oprogramowanie. Nowe serwery zapewnią dobre przesyłanie danych. Będą szkolenia z nowego oprogramowania. Program Eskulap generalnie łączy wszystko, a podstawą jest dokumentacja medyczna. Łączy również urządzenia np. typu aparat rentgenowski czy USG, co umożliwi przesłanie zdjęć.
Podpisanie umowy dotyczącej projektu odbyło się dosłownie w ostatniej chwili. Projekt był przygotowany znacznie wcześniej przez kompetentną osobę i dopiero zdecydowana decyzja obecnego prezesa badała bieg sprawie. Kwota przeznaczona na inwestycje to 12 718 200 zł.
Tekst i zdjęcia: Lech Malinowski