Szpital Międzyrzecki im. Pięciu Św. Braci Międzyrzeckich

ZALECENIA PIELĘGNIARSKIE DLA CHORYCH LECZONYCH LEKAMI WZIEWNYMI Z UŻYCIEM INHALATORA

28.11.2024

Stosowanie leków w formie wziewnej jest najbardziej efektywną metodą w leczeniu chorób układu oddechowego. Substancja lecznicza w leku wziewnym dociera bezpośrednio do oskrzeli i płuc, działając dokładnie w miejscu procesu chorobowego.

OGÓLNE ZASADY PRZYJMOWANIA LEKÓW DROGĄ WZIEWNĄ:

  1. Nebulizacja powinna odbywać się w spokoju, pacjent nie może być pobudzony, wyrywać się, płakać czy rozmawiać.
  2. Nie zaleca się rozcieńczania leków do nebulizacji, gdyż może to obniżyć ilość dostarczanego leku ,
  3.  a także wydłużyć czas trwania samej inhalacji.
  4. Całkowity czas trwania nebulizacji nie powinien przekraczać 5 min.
  5. Maska/ustnik powinny szczelnie przylegać do twarzy, aby zminimalizować stratę leku i nie doprowadzić do podrażnienia skóry twarzy i spojówek.
  6. Inhalacje wykonywać w pozycji siedzącej lub półsiedzącej z lekko uniesioną głową, a komora inhalatora powinna być w pozycji pionowej. Oddech powinien być spokojny, wolny i wykonywany przez usta.
  7. Jeżeli stosowane są równocześnie: lek rozszerzający drogi oddechowe i lek steroidowy (przeciwzapalny), należy jako pierwszy przyjąć lek rozszerzający, a po upływie kilku minut lek steroidowy. Ułatwi to głębsze dotarcie i lepszą skuteczność leku działającego przeciwzapalnie.
  8. Po każdej inhalacji lekiem steroidowym należy dokładnie wodą przepłukać jamę ustną i gardło, aby nie dopuścić do powstania zmian grzybiczych, a elementy inhalatora umyć pod bieżącą wodą w celu usunięcia ewentualnych resztek leku.
  9. Każdorazowo po zakończeniu nebulizacji należy oklepać plecy od dołu do góry dłonią ułożoną w łódkę przez około 3min z przerwami.
  10. Nie wolno palić papierosów przynajmniej pół godziny przed i 2h po inhalacji – połączenie drażniącego śluzówkę dymu z inhalacją może przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia.

UWAGA !

Zawsze należy zapoznać się z ulotką dla pacjenta (dołączoną do opakowania z lekiem)!

W razie wystąpienia: trudności w oddychaniu, obrzęku w obrębie twarzy, gardła, bólu oczu, zaburzeń widzenia lub innych niepokojących objawów należy przerwać terapię i natychmiast zgłosić się do lekarza.

Opracowano na podstawie

1.Inhalacje – prawidłowe wykonanie instrukcja dla lekarzy i rodziców . https://www.mp.pl/pacjent/ stan na 08.06.2018.

2. https://infomuko.ptwm.org.pl/fizjoterapia/relacja-z-webinaru-fizjoterapia-oddechowa-u-chorych-z-mukowiscydoza/ stan na 03-04-2024

Blok operacyjny
Oddział ortopedii i traumatologii narządu ruchu
Szpitalny oddział ratunkowy
Oddział rehabilitacji
Oddział chirurgii ogólnej i urologii
Oddział internistyczno-kardiologiczny
Oddział dziecięcy
Oddział anestezjologii i intensywnej terapii